Seznam alergenů

Seznam alergenů, se kterými se lze setkat ve školním stravování

13.12.2014 nabývá účinnosti Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č.1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům.Toto nařízení přináší stravovacím provozům povinnost informovat zákazníky o alergenech obsažených v nabízených pokrmech (včetně nápojů).

Předpisy stanovují specifické požadavky na označování alergenových složek,u kterých je vědecky prokázáno,že vyvolávají u spotřebitelů alergie nebo nesnášenlivosti představující nebezpečí pro zdraví.Je tedy požadováno,aby veškeré složky byly zřetelně označeny názvem příslušné alergenní složky,pokud není přímo v názvu jídla nebo potraviny.

OZNAČENÍ ALERGENŮ JE POUZE INFORMAČNÍ POŽADAVEK

Školní jídelna je povinna označit vyrobený pokrm alergenní složkou,ale nebude brát zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků.Tuto skutečnost si musí každý strávník ohlídat sám.Není možné se věnovat při výrobě jídel strávníkům s potravinovou alergií jednotlivě,takže případným žádostem nebude vyhověno.Nelze spojovat dietní stravování s přecitlivělostí na některý alergen.Jídelna má funkci pouze informační jako každý výrobce potravin a pokrmů.

Označení přítomnosti alergenů bude vyznačeno na jídelním lístku číslem označujícím alergen.Zvolené číselné označení bude v blízkosti

jídelního lístku na seznamu legislativně stanovených alergenů.

SEZNAM POTRAVINOVÝCH ALERGENŮ

které podléhají legislativnímu označení dle směrnice 1169/2011 EU

1)  OBILOVINY OBSAHUJÍCÍ LEPEK-NEJEDNÁ SE O CELIAKII,VÝROBKY Z NICH

2)  KORÝŠI A VÝROBKY Z NICH-PATŘÍ MEZI POTRAVINY OHROŽUJÍCÍ ŽIVOT